Jak urządzić małą łazienkę?

Kwestia efektywnego gospodarowania przestrzenią nabiera w niedużej łazience zupełnie nowego znaczenia, ponieważ to właśnie od podjętych przez nas decyzji (zwykle na etapie planowania) zależy nie tylko ogólny kształt i wystrój całości, ale także i poziom wygody użytkowania. To ostatnie ma bardzo duże znaczenie, ponieważ łazienka jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w całym mieszkaniu. Warto mieć na uwadze, że typowa łazienka w bloku do największych nie należy, tak więc trzeba bardzo umiejętnie wykorzystać wszystkie dostępne nam akcesoria, aby tę przestrzeń uczynić jak najbardziej dla nas użyteczną.

narożna umywalka

narożna umywalka

Nietypowo i przestronnie w łazience

Z reguły każde pomieszczenie ma przynajmniej 4 rogi, które można w jakiś sposób zagospodarować. Z małymi łazienkami (czy z łazienkami w ogóle) jest dokładnie tak samo – tyle, że chyba jeszcze nie przywykliśmy do instalowania w każdym narożniku jakiegoś sprzętu, „bo to nietypowe” i tak dalej… Tak naprawdę jest to tylko i wyłącznie kwestia odpowiedniego doboru narożnej ceramiki, której mamy obecnie całkiem duży wybór w sklepach. Nasza mała łazienka może się nagle stać całkiem spora, bardzo wygodna i naprawdę nowocześnie urządzona. Podstawowe wyposażenie, jakie na pewno warto przesunąć do narożników, to oczywiście: kabina prysznicowa (w niewielkiej łazience rzecz absolutnie niezbędna),umywalka (najlepiej z szafką), narożna muszla klozetowa i w ostatnim narożniku jakieś półki. Są potrzebne głównie dlatego, że będą efektywniejsze przestrzennie niż jakakolwiek szafka (a przecież potrzebujemy jakiegoś miejsca na nasze kosmetyki i inne łazienkowe drobiazgi, o chemii i detergentach nie wspominając), a poza tym tańsze do kupienia i montażu.

Wybór materiału

narożna muszla klozetowa

narożna muszla klozetowa

Warto się od razu zdecydować na pewną jednolitość i konsekwencję w wyborach, bo zasadniczo opcje są trzy: plastik, stal nierdzewna i ceramika i każda z nich ma swoje plusy i minusy. Plastikowe wyposażenie będzie tanie, ale jego podstawową wadą jest dość duża podatność na uszkodzenia mechaniczne i skłonność do utraty koloru po kilku latach intensywnego użytkowania. Stal nierdzewna jest trwała i raczej nie zmienia barwy, za to potrafi zmienić kształt i niekoniecznie pasuje do każdego projektu wnętrza. Ceramika natomiast jest zwykle w miarę wytrzymała i niemal całkowicie odporna na plamy, ale także dosyć ciężka, co potencjalnie ogranicza możliwości instalacji, bo trzeba mocnych ścian czy solidnej podłogi. Tyle uwag ogólnych, więcej konkretów w następnej części!

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.