Łazienka ekologiczna

Ekologia to sprawa modna. Coraz więcej osób zwraca uwagę na to, czym oddycha, co je, ale też z czego ma meble lub ile prądu pochłania lampka do czytania. Moda ta dotyczy także urządzania łazienek. Bo stworzenie ekologicznej jest coraz łatwiejsze.

Łazienka ekologicznaEkologiczne kolory i produkty

W ekologicznej łazience przede wszystkim zużywa się mało wody, a kolory wnętrza przypominają las, łąkę, pustynię – naturalne środowisko. Dlatego w ekologicznej łazience kolory są stonowane, ale też materiały budowlane użyte do jej wykończenia pochodzą od producentów, którzy mają podobną filozofię życiową – czyli są nieszkodliwe dla środowiska, nawet glazura może być ekologiczna, nie mówiąc już o farbach. Czym się różni ekologiczna glazura od zwykłej? Jest znacznie cieńsza, czyli do jej produkcji użyto mniej materiału. Na podłogach może być też naturalne, egzotyczne drewno, a meble mogą być wykonane z wikliny.

Łazienka ekologicznaOszczędności

Niezwykle ważna jest jednak oszczędność wody w ekologicznej łazience. Dlatego montowane są baterie z perlatorami, które regulują przepływ wody i zmniejszają jej zużycie o kilkanaście procent. Można też zdecydować się na baterię automatyczną, bezdotykową, która nie tylko jest niezwykle higieniczna, ale także minimalizuje zużycie wody. Nad miską ustępową z kolei montuje się dwuklawiszowe przyciski. Jeden spuszcza jednorazowo ok. 6 litrów wody, drugi 3 litry, dlatego możemy używać ich w zależności od potrzeb. Do starszego typu spłuczek można włożyć butelkę zapełnioną wodą, wtedy automatycznie w pojemniku będzie mniejsza ilość wody, którą każdorazowo spłukuje się toaletę. Bardziej ekologiczne są też żarówki typu Led, które zastępują typowe oświetlenie, zwłaszcza to halogenowe. Nie dość, że Ledy zużywają mniej energii, to jeszcze są o wiele trwalsze.

Ekologia to także drobne produkty, z których korzystamy na co dzień. Jeśli chcemy być bardziej “eko” sięgajmy po sztywniejszy i bezzapachowy papier toaletowy, po zwykłe szare mydło, po proste w składzie proszki do prania, naturalne gąbki, kupujmy te produkty, które zapakowane są w karton lub papier a nie plastik.

designer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.