Domowy płyn dezynfekujący i żel antybakteryjny

W czasie pandemii, kiedy koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, niezwykle ważne jest systematyczne mycie rąk. Stosowanie mydła z wodą może jednak okazać się niewystarczające, dlatego warto sięgnąć po specjalny płyn do dezynfekcji lub żel antybakteryjny. Doskonale sprawdzają się nie tylko w domowej łazience, ale również w sytuacjach, gdy nie ma możliwości tradycyjnego umycia rąk.

Płyn do dezynfekcji

Płyn do dezynfekcji zawiera przede wszystkim alkohol (w formie płynnej, żelowej lub piankowej) oraz inne aktywne składniki, substancje pomocnicze i nawilżające (humektanty), które skutecznie usuwają większość groźnych patogenów. Działają w błyskawicznym czasie (zaledwie 20 – 30 sekund), a przy tym są dobrze tolerowane przez ludzką skórę. Płyny dezynfekujące można stosować bez dostępu do bieżącej wody, umywalki czy papierowych ręczników. Światowa Organizacja Zdrowia opublikowała recepturę, pozwalającą przygotować płyn do dezynfekcji w zaciszu domowej łazienki. Do czystego pojemnika należy dodać takie składniki ja:

  • 833 ml alkoholu etylowego (spirytusu) 96 procentowego;
  • 42 ml wody utlenionej 3%;
  • 15 ml glicerolu (gliceryny) 98%
  • oraz 100 ml wody destylowanej lub przegotowanej (ostudzonej).

Pojemnik trzeba zamknąć, delikatnie wstrząsnąć i odstawić na 72 godziny. Z podanych składników można otrzymać 1 litr płynu dezynfekującego, który należy przechowywać w szklanym lub plastykowym pojemniku ze szczelnym zamknięciem.

Żel antybakteryjny

Płyn antybakteryjny nie jest wprawdzie tak skuteczny, jak płyn do dezynfekcji, ale doskonale sprawdza się w sytuacjach awaryjnych.  Dłonie należy myć takim środkiem od 30 do 60 sekund. W celu przygotowania naturalnego żelu antybakteryjnego w domowych warunkach wystarczy połączyć ze sobą:

  • 30 ml spirytusu,
  • 20 ml żelu aloesowego,
  • kilkanaście kropli olejku zapachowego.

Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać, a trwałość środka wynosi od dwóch do trzech miesięcy.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.