Jak dbać o ręczniki cz. 2

Każda gospodyni domowa marzy, aby w jej łazience wisiały miękkie, puszyste i pachnące ręczniki, które stanowią idealne tło dla poszczególnych elementów wyposażenia. Systematyczne pranie w odpowiednich detergentach oraz suszenie sprawią, że ręczniki nie tylko zapewnią komfort wszystkim domownikom, ale również będą piękną ozdobą.

Niezbędne środki do prania

Puszyste, miękkie, pachnące i przyjemne w dotyku ręczniki wykonane z wysokiej jakości materiałów delikatnie otulają ciało, nie podrażniają i dokładnie osuszają skórę po relaksującej kąpieli pod warunkiem, że są odpowiednio wyprane i wysuszone. Ogromny wpływ na puszystość i miękkość ręczników ma nie tylko sposób prania, ale przede wszystkim zastosowane środki pielęgnacyjne. Zdecydowana większość ekspertów zaleca rezygnację z tradycyjnych proszków do prania, ponieważ sprawiają, że materiał staje się szorstki i nie wchłania dobrze wilgoci ze skóry. Idealne rozwiązanie stanowią natomiast żele i płyny. Nie wolno również stosować środków zmiękczających (negatywnie wpływają na higroskopijność ręczników) oraz wybielaczy (osłabiają włókna i powodują, że ręczniki stają znacznie bardziej podatne na różne uszkodzenia). Środki piorące należy natomiast odpowiednio dobrać do kolorystyki poszczególnych ręczników, dzięki czemu kolorowe zachowają swoje żywe barwy, a białe nie zszarzeją w błyskawicznym tempie. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się domowe sposoby, takie jak dodanie szklanki…białego octu (zwiększa puszystość i miękkość ręczników, pozwala pozbyć się nieprzyjemnego zapachu) czy pół szklanki…sody oczyszczonej.

Odpowiednie suszenie

Zdecydowanie największym błędem większości osób jest…odwieszanie wilgotnego ręcznika na haczyk, co w efekcie prowadzi do pojawienia się brzydkiego zapachu oraz utraty właściwości higroskopijnych. Po relaksującej kąpieli, szybkim prysznicu czy porannej lub wieczornej toalecie  koniecznie należy ręcznik rozwiesić na ciepłym kaloryferze, na balkonie, oparciu krzesła lub w innym miejscu, umożliwiającym jego wysuszenie. Świetnie sprawdzają się nowoczesne stojaki na ręczniki, które można kupić w dużych sklepach bądź hipermarketach. Idealnym rozwiązaniem po generalnym wypraniu jest natomiast ręczników w suszarce bębnowej, dzięki czemu długo pozostają miękkie, puszyste i przyjemne w dotyku. Osoby, które nie posiadają własnej suszarki bębnowej, powinny wywiesić świeżo uprane ręczniki na świeżym powietrzu, najlepiej w zacienionym miejscu.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.