Jak tanio ogrzać wodę w łazience?

W dwudziestym pierwszym wieku trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie czy wykonywanie podstawowych oraz niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych bez użycia ciepłej wody. Współczesny rynek oferuje szereg różnorodnych, nowoczesnych urządzeń, dzięki czemu każdy może wybrać rozwiązanie dostosowane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i…możliwości finansowych.

Kolektory słoneczne

Obecnie najpopularniejszym, a przy tym zdecydowanie najtańszym sposobem ogrzewania wody nie tyko w łazience, ale również w całym domu, jest zastosowanie kolektorów słonecznych, wykorzystujących darmową energię słoneczną. Zestawy solarne, które coraz częściej pojawiają się we współczesnych gospodarstwach domowych, posiadają szereg zalet. Przede wszystkim są ekologiczne, ponieważ nie zanieczyszczają atmosfery oraz znacznie ograniczają emisję szkodliwych dla zdrowia i środowiska naturalnego gazów takich jak dwutlenek węgla, azot i siarka. Co więcej instalacja solarna należy do nowoczesnych technologii bezodpadowych, niezużywających ziemskich zasobów naturalnych. Montaż natomiast nie wymaga żadnych formalności administracyjno – prawnych, specjalnych pozwoleń czy istotnych zmian w architekturze domu. Całkowity koszt instalacji kolektorów słonecznych dla większości osób może stanowić dosyć dużą barierę finansową, ale Program Priorytetowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwia pozyskanie dofinansowania w wysokości nawet 45%poniesionych na ten cel wydatków.

Baterie termostatyczne i bezdotykowe

Kolejnym sposobem na tanie ogrzewanie wody w łazience są…baterie termostatyczne (z ogranicznikiem temperatury oraz strumienia wypływającej wody) i bezdotykowe, które jeszcze do niedawna można było spotkać wyłącznie w miejscach publicznych. Obecnie coraz częściej pojawiają się również w prywatnych domach i mieszkaniach. Baterię bezdotykową uruchamia czujnik podczerwieni, reagujący na ciepło rąk, zaś czas i temperaturę wody każdy użytkownik ustala indywidualnie. Zdecydowanie największą zaletą  jest oszczędność, ponieważ bateria na fotokomórkę zużywa średnio tylko 6 litrów wody na minutę (dwukrotnie mniej niż kran jednouchwytowy).

Baterie termostatyczne z wbudowanym elementem termostatycznym, utrzymującym optymalną temperaturę, natomiast doskonale sprawdzają się w przypadku małych dzieci, ponieważ skutecznie chronią przed ryzykiem poparzenia zarówno w kąpieli jak i pod prysznicem.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.