Łazienka dla osoby niepełnosprawnej ruchowo

Wysokie progi, brodziki, wanny, wąskie drzwi czy śliska terakota na podłodze sprawiają, że korzystanie z łazienki staje się często dla osób niepełnosprawnych ruchowo przeszkodą, której nie potrafią samodzielnie pokonać. W związku z tym w trakcie urządzania pomieszczenia niezwykle ważne jest rygorystyczne przestrzeganie wszystkich punktów projektów oraz zastosowanie właściwych elementów wyposażenia dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Uniwersalne zasady

Powierzchnia łazienki, przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej, musi być odpowiednio duża, zaś wszystkie urządzenia łatwo dostępne. Zdaniem specjalistów idealna powierzchnia manewrowa dla wózka zawiera się w okręgu o średnicy minimum 150 centymetrów. Nie istnieje jeden sprawdzony, uniwersalny sposób dla wszystkich, ponieważ bywają różne rodzaje niepełnosprawności i choroby. Są natomiast pewne podstawowe normy, które określają wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej ruchowo. Przede wszystkim należy zlikwidować wszelkie bariery architektoniczne, takie jak progi, zbyt nisko zamontowana miska WC, zbyt wysoko umieszczona umywalka, zabudowana wanna, bateria ze zbyt krótką wylewką i kurkami oraz wiele innych.

Najważniejsze elementy wyposażenia

W każdej łazience przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej ruchowo powinny znaleźć się między innymi:

  • specjalne uchwyty (poręcze dla niepełnosprawnych) o różnych kształtach i sposobach montażu, umieszczone głównie przy wannie, po obu stronach toalety, w kabinie prysznicowej;
  • drabinki;
  • lustra uchylne;
  • nakładki na sedes podwyższające klasyczny model miski;
  • praktyczne i funkcjonalne składane krzesełka prysznicowe (ławeczki lub krzesełka nakładane na wannę, itp.);
  • maty i chodniki wyposażone w specjalne przyssawki, które wkładane do kabiny, wanny, a nawet umieszczone na podłodze, skutecznie chronią przed niebezpiecznym upadkiem lub poślizgnięciem
  • oraz wiele innych

Zdecydowana większość produktów niezbędnych do wyposażenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej ruchowo dostępna jest nie tylko w punktach zaopatrzenia osób niepełnosprawnych czy sklepach internetowych, ale również w każdym hipermarkecie, sklepie i salonie łazienkowym.

 

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.