Obudowa wanny – panele czy pustaki?

Gdy wybieramy wannę mamy przeważnie dwie możliwości – albo wanna wolnostojąca, idealna do dużych łazienek, albo przyścienna. Najczęściej wybór pada na tą drugą, zwłaszcza że wymiary przeciętnych, polskich łazienek nie imponują. To z kolei rodzi następne wątpliwości – czy wannę obudowywać i w jaki sposób. Do wyboru mamy bowiem kilka rozwiązań.

obudowa wanny

Wanny akrylowe można kupić od razu z panelami zakrywającymi

Nowoczesne metody

Nowoczesną metodą obudowywania wanny jest polistyren, który mocuje się do podłogi i osadza w nim wannę. Nie tylko montowany w ten sposób stanowi konstrukcję, ale także izoluje termicznie wannę oraz sprawia, że ciszej się ją napełnia. Polistyren musi być dobrany do rozmiaru wanny i jej kształtu, ale można go w dowolny sposób wykończyć. Na rynku znajdziemy też uniwersalne obudowy, które przeznaczone są do prostokątnych, owalnych i półokrągłych wanien. Są to elastyczne panele, które łączy się podobnie, jak panele podłogowe, można je też dowolnie przycinać, a na koniec wykończyć dowolnie, tak by całość pasowała do stylu zastosowanego w łazience.

Gotowe obudowy przypisane do konkretnego modelu wanny wykonane są zazwyczaj z sanitarnego akrylu. Wanna jest z nią łączona za pomocą zatrzasków lub łączników. Sam montaż jest szybki i niezwykle łatwy, nie wymaga żadnych mokrych prac, dlatego nie trzeba zatrudniać żadnego specjalisty. Niska jest też cena całego zestawu. Gdy dojdzie do awarii całość łatwo rozebrać. Ale jak zwykle, także to rozwiązanie ma wady – obudowana jest biała, więc nie zawsze pasuje do projektu wymarzonej łazienki.

obudowa wanny

Warto rozważyć, która metoda będzie tania, ale także szybka i niebrudząca.

Tradycyjne metody obudowywania wanny

Oczywiście obudowę można wykonać też z praktycznych płyt gipsowo-kartonowych. Potrzebne więc będą też ścienne profile, takie, jakie są wykorzystywane do budowy ścianek działowych. Całość montowana jest wkrętami, gipsowana i szlifowana. Płyty jednak muszą być odporne na działanie wody – te zwykle mają zielony kolor. Co ważne, w ten sposób obudować można nawet wanny półokrągłe – płyty można odpowiednio wyginać. Tak przygotowana obudowa jest idealnym podłożem do tynku, płytek czy mozaiki.

Chyba najstarszą i najbardziej znaną metodą jest obudowywanie wanny za pomocą bloczków z betonu. Bloczki są lekkie, ale co ważne, łatwo poddają się obróbce, dlatego można obudować wanny w różnych kształtach. Minusem jest konieczność używania zaprawy klejowej, więc pojawia się większy bałagan, jednak całość można pokryć ceramicznymi płytkami. Konstrukcja jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia, jednak murowanie zajmuje sporo czasu i jest raczej “brudnym” zajęciem.

designer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.