Pielęgnacja podłogi z kamienia cz. 2

Posadzki z naturalnego kamienia doskonale prezentują się w łazience, nadając wnętrzu niepowtarzalnego i zaskakującego charakteru. Niestety nadal istnieje powszechne przekonanie, że podłoga z trawertynu czy onyksu jest trudna i droga w utrzymaniu, co nie jest prawdą.

 Pielęgnacja podłogi z trawertynu

Trawertyn należy wprawdzie do trwałych materiałów o uniwersalnym, ponadczasowym charakterze, ale pod warunkiem, że będzie pielęgnowany w odpowiedni sposób przy zachowaniu pewnych podstawowych zasad. Porowata powierzchnia jest bowiem podatna na różnorodne zabrudzenia, szczególnie w…łazience.  Podstawowy i najważniejszy element pielęgnacji podłogi z trawertynu stanowi impregnacja przy użyciu specjalnego środka, który skutecznie zapobiega wchłanianiu zabrudzeń i wilgoci wgłąb kamienia, przedłuża żywotność  i wydobywa jednocześnie jego naturalne, zachwycające piękno. Impregnację należy wykonać zaraz po ułożeniu płytek, a następnie proces powtarzać raz w roku. Wbrew pozorom trawertyn jest materiałem praktycznym i łatwym w utrzymaniu, ponieważ do codziennego mycia (bez względu na rodzaj pomieszczenia) wystarczy przetrzeć podłogę wilgotną, delikatną ściereczką lub po prostu mopem. Należy natomiast unikać silnie żrących środków, detergentów zawierających w swoim składzie chlor i kwasy, a także wybielaczy, ponieważ mogą nie tylko odbarwić płytki, ale wręcz uszkodzić ich powierzchnię.  W przypadku uciążliwych plam doskonale sprawdza się specjalny odplamiacz przeznaczony między innymi do trawertynu i marmuru.

Pielęgnacja podłogi z onyksu

Onyks, który charakteryzuje się bardzo dobrą przepuszczalnością światła i oryginalnie prezentuje się podświetlony dziennym lub naturalnym światłem, odpowiednio zadbany, zachowuje swój wspaniały blask przez długie lata. Niewłaściwa pielęgnacja może sprawić, że ten półszlachetny migotliwy kamień straci swoją głęboką miodowo – mleczną barwę, dlatego przede wszystkim należy go zaimpregnować we właściwy sposób, systematycznie czyszcząc miękką szmatką. Utrzymanie nieskazitelnej czystości na powierzchni onyksu ułatwią natomiast różnorodne preparaty na bazie wosków i silikonów, które jednocześnie podkreślą jego zachwycające kolory. Należy unikać silnych środków czyszczących, zaś w przypadku większych zabrudzeń warto skontaktować się z firmą kamieniarską, posiadającą niezbędne preparaty do czyszczenia różnorodnych powierzchni z kamienia.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.