Podstawowe zasady malowania łazienki

Zdaniem wielu osób pomalowanie łazienki jest znacznie łatwiejsze i mniej skomplikowanie niż pracochłonne układanie płytek. Niestety brak znajomości podstawowych zasada czy brak doświadczenia sprawia, że dosyć często właściciele mieszkania lub domu, którzy zdecydowali się na samodzielny remont, popełniają kilka istotnych błędów, prowadzących w efekcie między innymi o łuszczenia się i odpadania farby lub pojawienia nieestetycznej, brzydkiej pleśni.

Zabezpieczenie pomieszczenia

Malowanie łazienki wymaga właściwego przygotowania pomieszczenia, polegającego na usunięciu wszelkich przedmiotów oraz odkręceniu elementów przymocowanych do ściany w sposób trwały. Warto również zabezpieczyć przestrzeń, rozkładając na podłodze przezroczystą folię malarską lub gazety, zaś pozostałe elementy (listwy, włączniki, gniazdka) osłonić samoprzylepną taśmą malarską, co pozwoli uniknąć czasochłonnego, często żmudnego czyszczenia i szorowania. Malowanie najlepiej przeprowadzić w ciepły słoneczny dzień, dbając o odpowiedni przepływ powietrza pomiędzy łazienką a pozostałymi pomieszczeniami.

Malowanie krok po kroku

Malowanie łazienki należy rozpocząć od malowania sufitu równoległymi, przylegającymi do siebie pasami (przy użyciu szerokiego wałka), dzięki czemu ewentualne zachlapania i krople farby spadną na niepomalowane powierzchnie, z których znacznie łatwiej je usunąć bądź pomalować. W przypadku, gdy sufit i ściany   będą w dwóch zupełnie różnych kolorach koniecznie trzeba “odciąć” krawędzie , przyklejając taśmę malarską, w celu uzyskania nieskazitelnego efektu. Malowanie ścian natomiast najlepiej rozpocząć od środka łazienki i stopniowo przesuwać się z pędzlem lub wałkiem do zewnątrz pomieszczenia, co pozwala zdecydowanie ograniczyć ryzyko zabrudzenia świeżo pomalowanych powierzchni. Narożniki, przestrzeń wokół kaloryferów, okien i parapetów należy pomalować pędzlem lub niewielkim wałkiem. Nie wolno zbyt mocno dociskać wałka do podłoża, ponieważ w ten sposób powstają brzydkie zacieki i nierówności. Drugą warstwę należy nałożyć dopiero wtedy, gdy wyschnie pierwsza, zaś ilość nakładanych warstw zależy przede wszystkim od danej farby oraz malowanej powierzchni (zazwyczaj wystarczają dwie warstwy).

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.