Wybór odpowiedniego kleju do płytek

Zdecydowana większość osób, urządzających lub remontujących wymarzoną łazienkę, skupia się zazwyczaj na wyborze nowoczesnych i efektownych płytek o ciekawej fakturze z modnym wzorem. Tymczasem nie mniej ważny jest zakup odpowiedniego kleju dobrej jakości, dzięki któremu właściciel mieszkania uniknie niepotrzebnych problemów z montażem płytek na ścianie czy podłodze.

Czynnik niezbędne przy wyborze

Przy wyborze idealnego kleju należy wziąć pod uwagę przede wszystkim kilka zasadniczych czynników takich jak: rodzaj i cechy podłoża, (jego równość chłonność, stabilność i stopień przyczepności), rodzaj płytek (rozmiar i nasiąkliwość) oraz temperatura stosowania (tzn. przy jakiej minimalnej i maksymalnej temperaturze można wykonywać przyklejanie płytek). Zakup kleju, który nie spełnia wszystkich niezbędnych warunków może w przyszłości skutkować pękaniem, odbarwianiem, a nawet odpadaniem glazury i terakoty, co w efekcie wiąże się z koniecznością przeprowadzenia kolejnego, kosztownego remontu.

Grupy i klasy klejów do płytek

W ofercie poszczególnych producentów klejów do płytek ceramicznych (w tym również łazienkowych) wyróżnia się trzy podstawowe grupy produktów:

  • C (cementowe) – są mieszanką cementu, wypełniaczy mineralnych, polimerów oraz tzw. modyfikatorów, które przed użyciem należy połączyć w odpowiednich proporcjach z wodą;
  • R (żywiczne) – epoksydowe i poliuretanowe, które nie tylko są wodoszczelne, ale wyróżniają się również doskonalą przyczepnością, dlatego idealnie sprawdzają się w przypadku trudnych podłoży, narażonych na regularne działanie wody bądź środków chemicznych i detergentów;
  • D (dyspyresyjne) – stanowią mieszaninę spoiw organicznych, a przy tym są bardzo elastyczne, dzięki czemu odporne na odkształcenia między płytkami a podłożem.

Każda grupa produktów dosyć często występuje w różnych klasach, odpowiadającym konkretnym właściwościom, stąd też kleje dzielą się na poszczególne klasy:

C1 – normalnie wiążące,
C2 – o podwyższonych parametrach,
F – szybkowiążące,
T – o zmniejszonym spływie,
E – o wydłużonym czasie otwartym,
S1 – odkształcalne,
S2 –  o wysokiej odkształcalności.

Cennym źródłem informacji przy wyborze konkretnego produktu jest jego…opakowanie, które zawiera chociażby wskazówki dotyczące zalecanego miejsca stosowania, rodzaju podłoża i płytek oraz wiele innych, a jeśli wskazówki są niewystarczające, zawsze skorzystać z karty technicznej produktu (dostępnej np. na stronie internetowej producenta).

 

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.