Sposób na wilgoć w łazience

Problem wilgoci w łazience niestety jest dosyć powszechny , Zdecydowana większość czynności wykonywanych w tym pomieszczeniu wymaga zużycia wody, która generuje natomiast parę. Woda pojawia się nie tylko na poszczególnych elementach ceramiki sanitarnej, lustrze, kabinie prysznicowej, ale również na podłodze, ścianach, a nawet suficie. Istnieje natomiast możliwość przeciwdziałania jej negatywnym skutkom poprzez podjęcie odpowiednich działań.

Nadmierna wilgoć szkodliwa dla zdrowia

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym objawem nadmiernej wilgoci w łazience, zwłaszcza z niewłaściwą wentylacją, jest brzydka, czarna pleśń w rogach lub na suficie, a także nieprzyjemny zapach stęchlizny. Skutki nadmiernej wilgoci w pomieszczeniu mają negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie wszystkich domowników. Powodują między innymi podrażnienie nosa, gardła, skóry, suchego kaszlu, kataru czy sapania. Pleśń i grzyby, rozwijające się błyskawicznie w okresie jesienno – zimowym, przyczyniają się do rozwoju alergii, astmy oraz różnych infekcji górnych dróg oddechowych. Wilgoć niszczy również meble, sprzęt i inne elementy wyposażenia pomieszczenia.

Odpowiednia cyrkulacja powietrza

Podstawowym i najważniejszym elementem walki z wszechobecną wilgocią w łazience jest wentylacja, która zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdza się po prostu kratka wentylacyjna (tzw. wentylacja grawitacyjna). Powinna znajdować się jak najdalej drzwi, dzięki czemu strumień powietrza dotrze do wszystkich części pomieszczenia. W większych łazienkach, wnętrzach bez okien lub salonach kąpielowych zdecydowanie lepszym rozwiązaniem może okazać się natomiast wentylator mechaniczny, montowany w kanałach wywiewnych bądź w kratkach. Mogą pracować w sposób ciągły lub przerwany. Niezbędnym uzupełnieniem kratek i wentylatorów są…otwory wentylacyjne, które znajdują się na dole drzwi łazienkowych.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.