Właściwa wentylacja łazienki

Łazienka to miejsce, w którym codziennie panuje duża wilgotność powietrza. Podczas kąpieli czy prysznica, ale także podczas prania, suszenia bielizny, czy spuszczania wody powstaje para wodna, która w źle wentylowanej łazience osadza się na lustrach, oknach, płytkach, sufitach, a jej nadmiar i niewłaściwa wentylacja może skutkować powstawaniem pleśni i grzybów na ścianach. Ponadto wilgoć, która wchłaniana jest przez ściany, może uszkadzać budynek. Projektując łazienkę trzeba wziąć pod uwagę montaż skutecznej wentylacji. Wyjątkowo skupić się trzeba na właściwej wentylacji w łazience, jeśli są w niej zamontowane gazowe podgrzewacze wody.

Pleśń i grzyby to zagrożenie dla zdrowia

Właściwe odprowadzanie wilgoci i zanieczyszczeń powietrza w łazience to nie tylko kwestia estetyki, ale także naszego zdrowia. Osoby przebywające w mieszkaniach, w których występuje pleśń cierpią na takie dolegliwości, jak bóle mięśni i stawów, zmęczenie, zaburzenia neurotyczne, zapalenia zatok, bóle głowy, a nawet palpitacje serca. Grzyby i pleśń mają także charakterystyczny zapach, który przenika w ubrania, firany i wszelkie tkaniny, jakie są w domu.

Kratka w pobliżu prysznica

Kratka w pobliżu prysznica

Pomaga grawitacja, ale także odpowiedni sprzęt

Wentylacja naturalna, inaczej grawitacyjna, powstaje w pomieszczeniu dzięki różnicy temperatury powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku. Mechaniczna natomiast sprowadza się do wspomagania wymiany powietrza za pomocą klimatyzatorów, nawiewników lub wentylatorów, które powinny być zamontowane w każdej łazience większej niż 5,5 m3 kubatury. Najtańszym sposobem poprawienia wentylacji w łazience jest kratka, którą montować należy jak najdalej od drzwi wejściowych i jak najbliżej sufitu, tak by strumień powietrza musiał przepłynąć przez całe pomieszczenie. Nawet wybierając drzwi do łazienki, należy pamiętać, by nie były one szczelne. Dlatego właśnie są one często wyposażone w kratkę lub okrągłe otwory w dolnej części. Jeśli zdecydujemy się na zwykłe, pełne drzwi, należy je podciąć od dołu, tak by powstała szczelina, która pozwoli na cyrkulację powietrza.

Uwaga na gazowe piecyki

Wentylator w łazience

Wentylator w łazience

Znakomitym rozwiązaniem w łazience jest zamontowanie w kanałach wiewnych wentylatora, który pracuje cały czas lub gdy ktoś przebywa w łazience albo włącza się automatycznie, gdy w łazience unosi się bardzo dużo pary wodnej. Wentylator taki powinien znajdować się także w kabinie prysznicowej, gdy jest ona poprowadzona aż do sufitu łazienki. Rozwiązanie takie, jak montaż wentylatora nie jest jednak możliwe, gdy w łazience znajdują się wloty do przewodów spalinowych, między innymi do piecyka gazowego, który podgrzewa wodę. Wentylator bowiem może zasysać spaliny z przewodów wprost do łazienki. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku stosowania starego piecyka. Nowe są bezpieczniejsze i automatycznie zapobiegają cofaniu się spalin, jednak planując rozmieszczenie instalacji wentylacyjnej w łazience warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam wybrać najwłaściwszy sposób odprowadzania wilgoci z pomieszczenia na zewnątrz, tak by w łazience było przyjemnie, bezpiecznie i sucho.

designer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.