Ekologiczne sposoby czyszczenia pralki

Z biegiem czasu w każdej pralce, należącej do najczęściej używanych sprzętów domowych, w różnych jej częściach gromadzą się nie tylko resztki proszków do prania i płynów do płukania, ale przede wszystkim brud. W efekcie tworzy się pleśń, która ma dosyć nieprzyjemny zapach, przenikający niestety świeżo wyprane ubrania, dlatego koniecznym zabiegiem staje się regularnie i dokładnie czyszczenie wnętrza pralki oraz odpowiednia konserwacja.

Niebezpieczny brud

Zdecydowanie największym wrogiem każdej pralki jest natomiast kamień, który ma negatywny wpływ na pracę urządzenia i bardzo często stanowi przyczynę różnorodnych, kosztownych usterek. Istnieje szereg środków i sposobów, zarówno chemicznych jak i naturalnych, czyszczenia pralek. Systematyczna pielęgnacja urządzenia pozwala znacznie wydłużyć jego funkcjonowanie bez konieczności wydawania dużych sum na naprawę bądź zakup nowego sprzętu, co może stanowić poważne obciążenie domowego budżetu.  Czyszczenia w pralce wymagają przede wszystkim: filtry, bęben, uszczelki, przegródka na detergenty oraz obudowa i drzwiczki. Ogólnodostępne na rynku syntetyczne produkty przeznaczone specjalnie do pielęgnacji pralek (odkamieniacze, płyny i proszki czyszczące) wprawdzie skutecznie eliminują wszelkie zabrudzenia, pleśń i kamień, ale nie są w pełni bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Doskonale sprawdzają się więc naturalne, ekologiczne, a przy tym sprawdzone sposoby czyszczenia i usunięcia nieprzyjemnego, przykrego zapachu wydzielającego się z wnętrza urządzenia.

Domowe sposoby

Ekologiczne środki można wykonać samodzielnie w domu, wykorzystując produkty znajdujące się z pewnością w każdym domu, takie jak: ocet, soda oczyszczona oraz kwasek cytrynowy. Najczęściej stosowaną przez doświadczone gospodynie domowe metodą czyszczenia wnętrza pralki, a przy tym niezwykle prostą, jest zastosowanie sody oczyszczonej w odpowiednich proporcjach (jedna szklanka), która skutecznie usuwa przykry zapach oraz całkowicie likwiduje groźny osad z kamienia. Wystarczy od czasu do czasu nastawić puste pranie z dodatkiem sody. Bardzo ważną czynnością jest również suszenie pralki po każdym praniu, polegające na pozostawieniu uchylonych drzwiczek i przegródki na proszek, dzięki czemu można pozbyć się problemów z pleśnią i nieprzyjemnym zapachem.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.