Wąska łazienka, czyli o walce z dysproporcją

Na sformułowanie „łazienka w bloku” większości nam ciście się na usta cała lista bolączek. Nie dość, że pomieszczenia te charakteryzują się niewielkimi metrażami i często całkowitym brakiem dostępu do światła dziennego, to jeszcze wielokrotnie ich kształty są bardzo nietypowe, przez co dużo trudniejsze do zaaranżowania. Nagminnie – zwłaszcza w starszym budownictwie – spotkać można się z łazienkami długimi i wąskimi. Jeśli więc kupujemy mieszkanie do remontu, konieczny będzie odpowiedni dobór projektu, aby pomieszczenie to było funkcjonalne.

Bariery, przeszkody, ograniczenia
Warto na wstępie zastanowić się, jakie ograniczenia niesie ze sobą projektowanie wąskiej łazienki. Na pewno do takich zaliczymy jej nieustawność i konieczność umieszczania całego wyposażenia w liniach prostych. Dodatkową trudnością jest również nieproporcjonalność pomieszczenia, która zlekceważona, może sprawić, że będzie ono przypominało bardziej nieprzyjazny tunel niż oazę relaksu. Idealny projekt wąskiej łazienki musi więc uwzględniać nie tylko odpowiednie zagospodarowanie wnętrz, ale także wszelkie triki optyczne, dzięki czemu staną się one bardziej przyjazne.

Gdzie ulokować wannę, a gdzie prysznic?             

Umiejscowienie wanny

Umiejscowienie wanny

W przypadku wąskich i długich pomieszczeń kąpielowych projektanci sugerują, aby jedną z dłuższych ścian zawsze pozostawiać pustą, bowiem w przeciwnym razie swobodne poruszanie się po łazience może być w znacznym stopniu utrudnione. Jeśli chodzi o zagospodarowanie pozostałej przestrzeni, to tutaj najczęściej spotykamy się z dwoma rozwiązaniami. Decydując się na kabinę prysznicową, możemy umieścić ją na krótszej ścianie, a wtedy wzdłuż jednej z dłuższych możemy umiejscowić umywalkę i sedes. Jeśli natomiast decydujemy się na wannę, to warto zlokalizować ją wzdłuż dłuższej ściany, a umywalkę i sedes umieścić przy krótszej. Rogi pomieszczenia to natomiast świetne miejsce na szafki, w których schowamy przybory toaletowe.

Szkło powiększa przestrzeń

Szkło powiększa przestrzeń

Magia kolorów i oświetlenia 

Kolejnym etapem w urządzaniu niewielkiej łazienki w bloku o nietypowych kształtach jest jej optyczne powiększanie. Tego dokonać możemy za pomocą odpowiedniego oświetlenia, doboru kolorów ścian, czy faktury płytek. Wnętrza wydadzą się bardziej przestronne, kiedy zastosujemy w nich chłodne barwy i mocne, halogenowe oświetlenie. Nie warto przesadzać z eksperymentami w łączeniu kolorów, bowiem to jednolite tonacje przyczyniają się do optycznego powiększania przestrzeni. Doskonałe efekty wizualne dają również wszelkiego typu szklane elementy, dlatego też oprócz lustra, warto zdecydować się na szafki z szklanymi drzwiczkami.

designer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.