Niezbędne akcesoria do mycia zębów cz.2

W codziennym pośpiechu i zabieganiu większość osób ogranicza higienę jamy ustnej wprawdzie do regularnego, ale niestety też błyskawicznego, powierzchownego mycia zębów przy użyciu zwykłej szczoteczki i pasty do zębów. Szczotkowanie zębów usuwa jedynie część groźnych bakterii odpowiedzialnych za osadzanie się płytki nazębnej, a w efekcie chorób dziąseł i próchnicy, które pozwalają uniknąć próchnicy czy różnych stanów zapalnych, stąd też pełna pielęgnacja obejmuje również systematyczne stosowanie płynu do jamy ustnej oraz nici dentystycznych.

Płyn do płukania jamy ustnej

Tradycyjna szczoteczka nie ma szans dotrzeć do wszystkich zakamarków jamy ustnej, dlatego w łazience koniecznie powinien znaleźć się, obok pasty i szczoteczki, płyn do płukania jamy ustnej dostępny w każdej drogerii i aptece. Płyn dociera do pozostałych części jamy ustnej, eliminuje miejsca rozwoju groźnych bakterii oraz nieprzyjemny zapach. Na rynku można znaleźć obecnie płyny do płukania jamy ustnej o różnym składzie i działaniu, a mianowicie:

  • z alkoholem, który działa przede wszystkim antyseptycznie;
  • bezalkoholowe;
  • leczące i redukujące powstające afty;
  • wspomagające wybielanie zębów;
  • nawilżające jamę ustną;
  • zapobiegające powstawaniu próchnicy;
  • czy przeznaczone do wrażliwych zębów i dziąseł.

Płyny do płukania jamy ustnej zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniem lekarza lub zgodnie z informacją zawartą w treści ulotki producenta. Minimalny czas płukania wynosi natomiast 30 sekund, gdyż dopiero wtedy środek zaczyna działać, docierając do wszystkich zakamarków jamy ustnej.

Nici dentystyczne

W trakcie mycia zębów tradycyjną szczoteczką, zarówno elektryczną jak i manualną, człowiek nie jest w stanie usunąć skutecznie płytki nazębnej, znajdującej się pomiędzy zębami. Tymczasem pozostawione w przestrzeni międzyzębowej resztki zębowe sprzyjają powstawaniu próchnicy (niewidocznej podczas zwykłego badania stomatologicznego) oraz powodują odkładanie się kamienia nazębnego i rozwój chorób przyzębia, dlatego tal ważne jest stosowanie nici dentystycznych. W ofercie producentów znajdują się między innymi nici dentystyczne:

  • woskowane i niewoskowane;
  • z włókna pojedynczego i wielu włókien nylonowych;
  • nasączone preparatami fluorkowymi lub smakowe.

Wybór nici dentystycznej zależy przede wszystkim od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.