Oświetlenie nad lustro

Odpowiednia lampa nad lustrem, niezbędna w trakcie wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych, takich ja między innymi malowanie czy golenie, stanowi jeden z najważniejszych elementów oświetlenia każdej łazienki. Współczesny rynek oferuje szereg różnorodnych i nowoczesnych rozwiązań, takich jak między innymi: lustra łazienkowe ze zintegrowanym oświetlenie, lustra LED, kinkiety, halogeny z oprawkami sufitowymi, podłużne lampy nad lustro, profile aluminiowe z taśmami LED i wiele innych.

Najważniejsze zasady

Lampy łazienkowe, montowane bezpośrednio nad lustrem, powinny dawać jasne i wyraźne światło, a także dokładnie oświetlać twarz, ale nie mogą razić w oczy czy zmieniać kolor skóry, co ma ogromne znaczenie w trakcie wykonywania makijażu. Najlepszym rozwiązaniem jest światło zbliżone do światła naturalnego (dziennego), czyli pomiędzy 80 a 100 Ra (wskaźnik oddawania barw przez światło), będącego najbardziej przyjaznym dla ludzkiego oka. Co więcej przy  wyborze lustra z oświetleniem szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na bezpieczeństwo, ponieważ nawet delikatne zachlapanie wodą może spowodować spięcie lub uszkodzenie lampy.

Nowoczesne rozwiązania

Idealnym rozwiązaniem, według znanych i cenionych architektów, są kinkiety posiadające zamknięte klosze umiejscowione symetrycznie po obu stronach lustra lub ewentualnie świetlówki, które dobrze oświetlają twarz i nie tworzą cieni. Dobry wybór stanowi również kilka małych opraw nad górną krawędzią i po obu stronach lustra w niewielkiej odległości od jego ramy (około 5 – 10 centymetrów), oprawy halogenowe wpuszczane w podwieszany sufit czy regulowane reflektorki. Ciekawym rozwiązaniem są natomiast kinkiety z ruchomym ramieniem, które pozwalają ustawić światło w różne strony w zależności od aktualnych potrzeb i oczekiwań (np. na blat, twarz lub umywalkę). W małych łazienkach sprawdzi się skromne, delikatne oświetlenie, zaś w większych pomieszczeniach i salonach kąpielowych można pozwolić sobie na wybór kilku rodzajów oświetlenia.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.