Pomysły na płytki kwadratowe

Płytki kwadratowe należą do najbardziej klasycznych rodzajów ceramiki zarówno podłogowej jak i ściennej, które wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem i popularnością wśród właścicieli łazienek. Zdaniem projektantów mody i ekspertów budowlanych, różne rozmiary dają nieograniczone możliwości układania i tworzenia oryginalnych, często wręcz intrygujących aranżacji. Skomplikowane wzory przyciągają jednak wzrok, dlatego warto zastosować mniej wyraziste kolory.

Układ prosty

Układ prosty stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów na układanie płytek nie tylko na ścianie, ale również podłodze. Kafle są ułożone równolegle do ściany, zaś fugi między nimi przecinają się pod kątem prostym, tworząc charakterystyczne krzyże. Prosty wzór nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia w zakresie układania płytek. Cięcie oraz obróbka poszczególnych fragmentów jest dosyć prosta. Należy jednak pamiętać, że wszystkie docinki znajdują się tuż obok siebie, stąd też są znacznie bardziej widoczne. Prosty układ płytek kwadratowych umożliwia eksperymentowanie z kolorami (np. łączenie dwóch kontrastowych barw: jasne- ciemne), wzorami (wzorzyste – gładkie), połyskiem (połysk – mat), a nawet zmieszanie kilku kolorów, co tworzy ciekawy efekt.

Układ karo

Dynamiczny, interesujący układ karo, który również cieszy się ogromnym zainteresowaniem, doskonale sprawdza się przede wszystkim w łazienkach o nieregularnych kształtach, wąskich pomieszczeniach o długich ścianach i nieprostopadłych kątach. Umożliwia bowiem zniwelowanie różnicy przy nierównoległych ścianach. Płytki w karo posiadają siatkę fug ustawioną pod kątem 45 stopni w stosunku do ścian. Powierzchnie wyglądają wówczas bardzo elegancko, a jednocześnie łamią standardowy układ pomieszczenia.  Stanowią również idealne uzupełnienie łazienek w stylu skandynawskim.  Najlepiej prezentują się w kontrastujących barwach, np. jako dwukolorowa szachownica. Podłoga ułożona w karo powiększa małe pomieszczenie, dlatego taki układ doskonale sprawdza się w małej łazience. Osoby zdecydowane na układ karo muszą pamiętać, że w trakcie docinania strata materiału może wynosić nawet 15 procent ich całkowitej powierzchni.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.