Proste i szybkie silikonowanie

Silikonowanie w łazience jest najszybszym i najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem wszechobecnej wilgoci. Polega na zastosowaniu specjalnego silikonu sanitarnego wszędzie, gdzie woda może dostawać się w szpary i drobne szczeliny. Zazwyczaj znajduje zastosowanie w miejscu łączenia się wanien, brodzików, kabin prysznicowych czy umywalek ze ścianą lub innymi elementami wyposażenia.

Przygotowanie do silikonowania

Silikonowanie poszczególnych powierzchni w łazience należy do prostych czynności, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia. Silikonowanie poszczególnych powierzchni w łazience należy do prostych czynności, które nie wymagają posiadania specjalistycznej wiedzy czy doświadczenia. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad oraz zakup:

  • odpowiedniego silikonu,
  • specjalnego pistoletu do silikonu umożliwiającego precyzyjne nakładanie silikonu,
  • plastikowej, najlepiej zaokrąglonej szpatułki do wygładzania wypełnienia
  • i taśmy malarskiej niezbędnej do zabezpieczenia przed zabrudzeniem sąsiadujących powierzchni.

Przed rozpoczęciem wszelkich czynności związanych z silikonowaniem należy przede wszystkim dokładnie przygotować podłoże. Powierzchnię, które powinno być odtłuszczone, suche i czyste. Jeżeli nie zostanie spełniony ten warunek, wypełnienie może w przyszłości kruszyć się lub odspajać.

Podstawowe zasady silikonowania

Końcówkę tubki z silikonem należy odciąć pod kątem 45 stopni, umieścić w pistolecie, przyłożyć do początku szczeliny lub szpary, a następnie delikatnie wyciskać silikon powoli przesuwając po wgłębieniu. Silikon powinien być nakładany równomiernym, ciągłym ruchem, dzięki czemu szczelnie wypełni szczelinę i nie pozostawi jakichkolwiek wolnych przestrzeni. Po nałożeniu silikon  należy delikatnie wyrównać przy pomocy zaokrąglonej, plastikowej szpatułki lub…palca lekko zwilżonego wodą, co pozwoli usunąć ewentualne pęcherzyki powietrza lub drobne niedoskonałości. Poprawnie wykonana fuga silikonowa nie może być zbyt wypukła oraz zbyt wklęsła (w zagłębieniach będzie się gromadzić woda)

Nawet najlepszy i najdroższy silikon z biegiem czasu niestety pokrywa się niezdrową i nieestetyczną pleśnią, której nie sposób usunąć. W takiej sytuacji konieczna jest całkowita jego wymiana.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.