Sposób na płytki prostokątne

Płytki prostokątne różnią się między sobą przede wszystkim rozmiarami boków, dzięki czemu dają znacznie większe możliwości tworzenia oryginalnych i niepowtarzalnych wzorów. W przypadku wąskich, długich kafelków producenci zazwyczaj informują w swoich katalogach, z jakim maksymalnym przesunięciem należy je układać, aby uzyskać pożądany efekt. W ostatnich latach do najpopularniejszych i najchętniej stosowanych sposobów układania prostokątnych płytek należy: cegiełka, jodełka oraz układ naprzemienny i diagonalny.

Cegiełka i jodełka

Cegiełki, które należą do jednych z najprostszych sposobów układania płytek między innymi w łazience, mogą być wykorzystane wykończenia ściany, obudowy wanny lub obudowy stelaża WC. Obecnie ogromną popularnością cieszą się niewielkie kafelki imitujące cegły, coraz częściej w nieskazitelnie białym kolorze. Doskonale sprawdzają się do wyeksponowania konkretnej strefy w pomieszczeniu lub do wykończenia całej powierzchni. Zazwyczaj posiadają piękne fazowania krawędzi (delikatne ścieńce), podkreślające konkretny wzór.

Ciekawym sposobem na stworzenie w łazience wyjątkowego klimatu w łazience jest wybór wzoru w jodełkę, inspirowanego klasycznym parkietem. Kafelki składa się względem siebie pod kątem 45 stopni z przesunięciem o ½ długości. Układ w jodełkę najlepiej sprawdza się przy układaniu małych i średnich formatów. Świetny efekt można uzyskać, stosując ten sposób przy płytkach imitujących małe deski lub…cegłę.

Układ naprzemienny i diagonalny

W układzie naprzemiennym, zwanym często wątkiem wozówkowym,  jeden bok jest dokładnie dwa razy dłuższy od drugiego. Taka technika układania wymaga dużej cierpliwości, pewnych umiejętności, a przede wszystkim cierpliwości. Bardzo ważnym elementem jest również wybór odpowiedniej grubości fug. Układ naprzemienny pięknie prezentuje się przede wszystkim w dużych, przestronnych łazienkach lub pokojach kąpielowych.

W układzie diagonalnym (inaczej skośnym) płytki układa się po przekątnej, dzięki czemu powstaje dynamiczny wzór, optycznie powiększający przestrzeń. Wymaga jednak dosyć sporego zapasu płytek ze względu na dużą ilość docinek wielu skrajnych elementów (np. na krawędziach podłogi lub ściany).

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.