Usuwamy zapleśniały silikon

Czasami z remontem łazienki można poczekać. Wymiana płytek czy szafek albo armatury to nic pilnego, jednak gdy pojawia się w łazience grzyb, trzeba podjąć szybką walkę. Największym problemem jest ten, który pojawił się na ścianie czy suficie, bo często wymaga nawet kucia i nakładania nowej warstwy, jednak częściej pojawia się grzyb na fugach i silikonie, który uszczelnia miejsca przy wannie, prysznicu i umywalce. To możemy naprawić nawet samodzielnie.

pleśń w łazience

Pleśń często pojawia się w miejscu łączeń

Pleśń jest niebezpieczna

Plamy pleśni na fugach, dookoła brodzika czy wanny to nie tylko problem wizualny, ale przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia wszystkich użytkowników łazienki. Pleśń zmniejsza odporność organizmów, ale także reakcje alergiczne, które mogą prowadzić z kolei do astmy. Pleśń pojawia się, gdy pomieszczenie jest wilgotne i źle wentylowane, gdzie woda wnika we wszelkie zakamarki i wolno wyparowuje. Dlatego zanim pojawi się pleśń musimy dbać o czynne kominy wentylacyjne, otwierać okna, ale gdy tylko zauważymy czarne ślady odpowiednio je czyścić.

Czym wyczyścić chlor?

Na pleśń działa najlepiej chlor i jeśli zmiany nie są wielkie, warto wyczyścić fugi preparatem typu “higiena i biel”, wybielaczem do prania czy specjalistycznym środkiem kupionym w markecie budowlanym. Należy przy tym używać maseczki do twarzy i rękawiczek. Gdy pleśń zaatakuje głębiej i nie można jej domyć, fugi i łączenia silikonowe trzeba niestety wymienić.

pleśń w łazience

Silikon do łazienki musi być odporny na pleśń

Krótki samouczek

Wymiana silikonu nie jest trudna, nie wymaga użycia wielkiej siły, a jedynie ostrego nożyka. Powoli i uważnie należy wyciąć cały silikon (nie tylko fragmenty zaatakowane przez pleśń) i wymyć miejsca, w których kłaść będziemy świeżą warstwę silikonu, poczekać aż całość dokładnie wyschnie. Kupujmy specjalistyczny silikon do łazienek, ponieważ ma on składniki (np. ocet), które zapobiegają rozwojowi grzybów. W sklepach znajdziemy zarówno silikon bezbarwny, biały, jak i w różnych kolorach. Silikon nadaje się do uszczelniania betonu, cegły, kamienia, muru, szkła, PCV, akrylu i wielu innych materiałów, z których produkowane są akcesoria do łazienek. Do nakładania przyda się pistolet metalowy, który kosztuje kilka złotych i… palec wskazujący, którym dokładnie należy rozprowadzić silikon we wszelkich zagłębieniach. Po dwóch godzinach od nałożenia powinien stać się odporny na wilgoć, ale specjaliści zalecają, by nie korzystać z prysznica lub wanny przez kolejną dobę od uszczelnienia fug.

designer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.