Fuga cementowa czy epoksydowa?

Fugowanie, czyli wypełnianie szczelin stanowi ostatni, niezbędny element wykończenia podłóg oraz ścian za pośrednictwem płytek. Spoiny pełnią nie tylko funkcję estetyczną i dekoracyjną, ale przede wszystkim chronią podłoże przed wnikaniem wilgoci. Każdy rodzaj płytek wymaga zastosowania odpowiednich fug cementowych, cementowych uszlachetnionych, epoksydowych lub uszczelniaczy polimerowych, akrylowych i silikonowych.

Fugi cementowe

Fugi cementowe, oznaczone symbolem CG1, należą obecnie do najpopularniejszych i najchętniej wybieranych materiałów do wypełnienia spoin między płytkami, zarówno ściennymi jak i podłogowymi. Stanowią mieszaninę cementu (białego bądź szarego), wody, kruszywa o niewielkiej granulacji, wypełniaczy i pigmentów. Fugi cementowe dostępne są w różnorodnych kolorach, a nawet z takimi dodatkami jak brokat. Przed zastosowaniem spoina musi zostać wymieszana z wodą w odpowiednich proporcjach, które znajdują się na opakowaniu.  Fugi cementowej nie powinno stosować się w miejscach szczególnie narażonych na stały kontakt z wodą oraz na silnie działające środki czyszczące, co często powoduje wypłukanie spoiny lub pojawienie się na nich brzydkich przebarwień. Obecnie w ofercie wielu producentów znajdują się fugi cementowe o znacznie lepszych parametrach (wyższa odporność na ścieranie, mniejsze wchłanianie wody), oznaczone symbolem CG2.

Fuga epoksydowa

Fuga epoksydowa jest najnowocześniejszą spoiną o doskonałych właściwościach elastycznych. Nie wchłania pary wodnej oraz innych substancji, które powodują trwałe zabrudzenia. Stanowi mieszaninę żywicy epoksydowej, wypełniaczy i modyfikatorów. Fugi epoksydowe mogą być wykorzystywane zarówno wewnątrz budynków, jak i na wewnątrz. Polecane są do płytek wielkoformatowych, gdzie zazwyczaj stosuje się spoiny o grubości 1-1,5 mm.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.