Jak przygotować własną kąpiel ziołową?

Przygotowanie przyjemnej kąpieli ziołowej o leczniczych, często zaskakujących właściwościach jest banalnie proste. Co więcej w ofercie poszczególnych producentów znajdują się obecnie gotowe mieszanki ziołowe w postaci płynów i olejków, które można dopasować do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Przebadane dermatologicznie dostarczą skórze niezbędnych witamin i minerałów. Doskonałym rozwiązaniem jest natomiast przygotowanie własnej mieszanki ziołowej.

Własna mieszanka ziołowa

Podstawę każdej kąpieli ziołowej stanowi przede wszystkim mocny i intensywny napar. W tym celu należy jedną lub dwie garści ziół wsypać do garnka, zalać zimną wodą i delikatnie, koniecznie na małym ogniu, doprowadzić do wrzenia, a następnie pozostawić na małym ogniu od 15 do 30 minut. Gotowy napar trzeba jeszcze tylko przecedzić i dodać bezpośrednio do wanny wypełnionej wodą. Kąpiel ziołową do celów kosmetycznych ciała należy przygotować przynajmniej raz w tygodniu, zaś w przypadku dolegliwości skórnych czy wskazań medycznych nawet 2 – 3 razy w tygodniu.

Bezpieczna temperatura wody

Jednym z najważniejszych elementów ziołowej kąpieli jest również odpowiednia temperatura wody, która powinna wynosić:

  • 36 -40 stopni Celsjusza – w przypadku kąpieli odprężającej po zwiększonym wysiłku fizycznym lub uspokajająco -łagodzącej (optymalny czas kąpieli wynosi 10 minut);
  •  26- 35 stopni Celsjusza – w przypadku kąpieli rozluźniającej mięśnie i relaksującej (
    optymalny czas kąpieli wynosi 15 minut);
  • do 25 stopni Celsjusza – w przypadku kąpieli hartującej i pobudzającej (maksymalny czas kąpieli wynosi 3 minuty).

Nie należy natomiast przekraczać temperatury 40 stopni Celsjusza, ponieważ może ona znacznie osłabić organizm.
Niestety kąpiele ziołowe nie są wskazane dla każdej osoby, dlatego każdą kurację warto rozpocząć od wyboru odpowiednich ziół oraz przeprowadzenia testu alergicznego. Niektóre mieszanki ziołowe mogą bowiem powodować poważne reakcje takie jak: świąd, zaczerwienienie skóry, pieczenie, łuszczenie czy wypryski.

bloger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.